رزین ساب: افزایش استحکام سطوح با رزین

ساب سنگ کف اپوکسی با رزین

بدون شک ، شما  با شنیدن کلمه رزین بی شک به یاد هنر خلاقانه و جدید رزین کاری می افتید.رزین که یک مایع بی رنگ است با ترکیب هاردنر،برای ساخت و استفاده در زمینه های هنری مورد استفاده قرار می گیرد.اما کاربرد این مایع بی رنگ فقط به هنر ختم نمی شود و در صنعت کفسابی و ترمیم سطوح سنگی نیز بسیار محبوب گشته است. در واقع،یکی از کاربردهای مهم رزین ساب، ترمیم سنگ کف‌های آسیب‌دیده است. سنگ‌های کف به مرور زمان ممکن است دچار ترک، خراشیدگی، لب‌پریدگی و یا شل شدن شوند.  ساب و پولیش رزین اپوکسی می‌تواند برای ترمیم این آسیب‌ها و بازگرداندن زیبایی و استحکام اولیه سنگ کف مورد استفاده قرار گیرد.

 

رزین سابی چیست؟

رزین ساب، که به عنوان رزین اپوکسی ساب نیز شناخته می‌شود، نوعی رزین دو جزئی است که برای سطوح مختلف از جمله سنگ، کاشی، سرامیک، بتن و چوب کاربرد دارد. این ماده پس از ترکیب دو جزء سخت‌کننده و رزین، به یک ترکیب سخت و بادوام تبدیل می‌شود که می‌تواند برای ساب و صیقل سطوح، ایجاد سطوح ضد آب، ترمیم و پر کردن ترک‌ها و ایجاد طرح‌های تزئینی مورد استفاده قرار گیرد.

 

مزایای ترمیم سنگ با رزین

 

1.استحکام بالا

رزین روی سنگ کف پس از خشک شدن، به یک ماده سخت و بادوام تبدیل می‌شود که می‌تواند به طور کامل ترک‌ها و خراشیدگی‌های سنگ کف را ترمیم کند.

 

2.قابلیت ضد آب

ساب رزین، پس از خشک شدن، یک لایه ضد آب و نفوذ ناپذیر ایجاد می‌کند که از سنگ کف در برابر رطوبت، مواد شیمیایی و اشعه UV محافظت می‌کند.

 

3.قابلیت همرنگ سازی

رزین در رنگ‌های مختلف موجود است و می‌توان آن را با رنگ سنگ کف همرنگ کرد تا ترمیم‌ها قابل مشاهده نباشند.

 

4.سهولت اجرا

ترمیم سنگ کف با رزین ساب به آسانی انجام می‌شود و نیازی به مهارت خاصی ندارد.

 

 

معایب ساب و پولیش رزین اپوکسی

 

یکی از معایب رزین روی سنگ کف، قیمت بالای آن نسبت به سایر روش‌های کفپوشی است. همچنین، زمان مورد نیاز برای اجرای کفپوش اپوکسی به دلیل نیاز به لایه‌های متعدد و خشک شدن هر لایه، بیشتر از سایر مواد مانند سرامیک، کاشی و پارکت است و اجرای آن ممکن است تا 7 روز طول بکشد.

 

برق انداختن سنگ گرانیت

 

کاربرد کفسابی و ترمیم سنگ با رزین

 

1.ساب و صیقل سطوح

رزین کردن سنگ برای صاف و صیقلی کردن سطوح ناهموار و ناصاف، مانند سنگ‌های کنده‌کاری شده، کاشی‌های ترک‌خورده یا سطوح بتنی آسیب‌دیده، به کار می‌رود.

 

2.ایجاد سطوح ضد آب

ساب و رزین سنگ، پس از خشک شدن، یک لایه ضد آب و نفوذ ناپذیر ایجاد می‌کند که از سطوح در برابر رطوبت، مواد شیمیایی و اشعه UV محافظت می‌کند.

 

3.ترمیم و پر کردن ترک‌ها

از رزین می‌توان برای ترمیم و پر کردن ترک‌های موجود در سطوح مختلف، مانند ترک‌های کاشی، سرامیک، سنگ و بتن استفاده کرد.

 

رزین ساب

 

مراحل ترمیم سنگ با رزین

مراحل انجام کفسابی اپوکسی به ترتیب زیر است:

 

 1. تمیز کردن سطح موردنظر
 2. ساب زنی یا کفسابی اپوکسی
 3. براق کردن کف

 

در ادامه، هر یک از مراحل فوق را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

 1. تمیز کردن سطح مورد نظر

 

برای شروع فرایند کفسابی اپوکسی، ابتدا باید به طور کامل سطح مورد نظر را تمیز کنید. از مواد شوینده همراه با آب گرم استفاده کرده و اطمینان حاصل کنید که هیچ لکه یا کثیفی بر روی سطح باقی نمانده است.

 

حواستان باشد که انجام این مرحله با دقت، باعث چسبندگی بهتر و قوی‌تر مواد اپوکسی به سطح خواهد شد. مرحله بعدی شامل سنباده زدن سطح می‌شود.

 

 

 1. رزین سابی یا کفسابی اپوکسی

 

با توجه به مقدار سایش مورد نظر، درجه سنباده انتخاب می‌شود (سنباده‌ها بر اساس نرمی یا زبری دسته‌بندی می‌شوند). نوع سنباده بر تاثیر گذاری بسیار زیادی بر کیفیت نهایی کار دارد. باید سنباده را بر روی همه زوایا استفاده کرد تا سطح صاف و صیقلی بدون هیچ نقطه پست یا بلندی باقی بماند.

 

برای حذف ناهمواری‌ها از سنباده‌های زبر استفاده کنید و برای سطح نرم و یکدست، از سنباده نرم استفاده کنید.

 

این مراحل به طور کامل با استفاده از دستگاه‌های ساب و پولیش رزین اپوکسی نجام می‌شود. معمولاً کفسابی دو بار انجام می‌شود. در بار اول قبل از اپوکسی و در بار دوم برای افزایش پرداخت و براقیت سطح.

 

با توجه به مقدار سایش مورد نظر، درجه سنباده انتخاب می‌شود (سنباده‌ها بر اساس نرمی یا زبری دسته‌بندی می‌شوند). نوع سنباده بر تاثیر گذاری بسیار زیادی بر کیفیت نهایی کار دارد. باید سنباده را بر روی همه زوایا استفاده کرد تا سطح صاف و صیقلی بدون هیچ نقطه پست یا بلندی باقی بماند.

 

برای حذف ناهمواری‌ها از سنباده‌های زبر استفاده کنید و برای سطح نرم و یکدست، از سنباده نرم استفاده کنید.

 

این مراحل به طور کامل با استفاده از دستگاه‌های کفسابی رزین انجام می‌شود. معمولاً کفسابی دو بار انجام می‌شود. در بار اول قبل از اپوکسی و در بار دوم برای افزایش پرداخت و براقیت سطح.

 

 1. درخشان کردن کف

 

پس از مرحله سنباده‌زنی، مرحله بعدی درخشان کردن و صیقلی کردن سطح است. با توجه به مواد و تجهیزات مورد استفاده در کف و یا بودجه کارفرما، می‌توانید از انواع ترکیبات شوینده استفاده کنید.

 

استفاده از مواد نانو به عنوان بهترین ترکیبات ممکن است. این مواد دارای شکل ظاهر زیبا، غیر قابل نفوذپذیر در برابر رطوبت و آب هستند تا در نهایت یک سطح صاف و درخشان ایجاد شود.

 

ترمیم سنگ با رزین

عوامل موثر بر قیمت رزین ساب

 

 1. متراژ

 • رابطه معکوس: هر چه متراژ محیط مورد نظر برای کفسابی رزین بیشتر باشد، به دلیل سرشکن شدن هزینه‌ها، قیمت هر متر مربع کاهش می‌یابد.

 

 • محاسبه دقیق: برای برآورد دقیق قیمت، ارائه متراژ دقیق محیط الزامی است.

 

 1. مواد و مصالح

 • تنوع مواد: رزین‌ها و مواد اولیه با کیفیت‌های مختلف و قیمت‌های متفاوتی در بازار موجود هستند.

 

 • انتخاب متناسب با نیاز: انتخاب نوع رزین، سنگ ساب، مواد اولیه و … با توجه به نوع سنگ، میزان آسیب‌دیدگی و نیاز کارفرما انجام می‌شود.

 

 • تاثیر بر کیفیت و قیمت: کیفیت مواد اولیه به طور مستقیم بر کیفیت نهایی کار و قیمت تمام شده آن تاثیر می‌گذارد.

 

3.نوع سنگ

 • تنوع سنگ‌ها: سنگ‌های مختلف، از نظر جنس، سختی، تخلخل و … با یکدیگر متفاوت هستند.

 

 • نیازهای متغیر: هر نوع سنگ، نیاز به رزین و مواد اولیه خاص خود دارد.

 

 • تاثیر بر قیمت: نوع سنگ به طور مستقیم بر نوع مواد و زمان مورد نیاز برای کفسابی و رزین کاری سنگ  رزین و در نهایت قیمت آن تاثیر می‌گذارد.

 

 • مثال: سنگ‌های سخت مانند گرانیت به دلیل نیاز به مواد و زمان بیشتر، قیمت کفسابی رزین بالاتری نسبت به سنگ‌های نرم‌تر مانند تراورتن دارند.

 

 1. کارفرما

 • تنوع در قیمت‌گذاری: شرکت‌های مختلف، با توجه به ساختارها، الگوهای قیمت‌گذاری، سابقه کار، برند و … قیمت‌های متفاوتی ارائه می‌کنند.

 

 • دریافت استعلام: برای انتخاب بهترین گزینه، دریافت استعلام قیمت از چند شرکت معتبر و مقایسه آن‌ها ضروری است.

 

نوشته قبلی

کفسابی ایتالیایی

نوشته بعدی

کفسابی لابی: برسی مراحل و تجیزات مورد استفاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *